1. Ana Sayfa
 2. Spotify
 3. Spotify Şarkı Yükleme 2021 – Müzik Marketlere Şarkı Nasıl Yüklenir?
Trendlerdeki Yazı

Spotify Şarkı Yükleme 2021 – Müzik Marketlere Şarkı Nasıl Yüklenir?

Spotify Şarkı Yükleme Nasıl Yapılır

Müzik Marketlere Şarkı Yükleme – Spotify Şarkı Yükleme

Müzik marketlere şarkı yüklemek, son yıllarda pek çok müzisyenin parçalarını sevenleri ile buluşturmak için yaptığı işlemlerden biridir. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ve insanların pek işlemi sosyal medya kanallarından ya da Appstore ya da Google Play Store’dan indirerek edindikleri uygulamalardan gerçekleştiriyor olması yaygınlaşan bir davranış biçimidir. Bilinen en popüler müzik platformlarından biri de Spotify’dir. Peki, Spotify’a nasıl müzik yüklenir?

Müzik Marketlere Şarkı Yüklemenin Avantajları

Her geçen gün değişen şartlar müzik sektörü üzerinde de oldukça belirleyicidir. Bir şarkının kısa bir süre içerisinde geniş kitlelere ulaşabilmesi için, eskiden yaygın olarak kullanılan geleneksel yöntemler maalesef geçerliliğini yitirmiştir.

Müzik Marketlere Şarkı Nasıl Yüklenir? Spotify Şarkı Yükleme


Artık dinleyici kitlesi, son derece hızlı bir tüketim eğilimi içerisindedir ve hangi tarzda olursa olsun şarkıcıların rakiplerinin sayısı göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Durum böyle olunca bir anlamda sektörel dijital Pazar niteliği taşıyan pek çok uygulama şarkıcıların eserlerini kitleleri buluşturabilmesi adına kullanıma sunulmuştur.

Mevcut piyasa şartları göz önünde bulundurulduğunda, bir şarkıcının ürettiği eseri, bilinen tekniklerle kitlelere ulaştırabilmesi neredeyse imkânsızdır. Yani bir şarkı yaparak, bu şarkıyı kasetleştirmek ve ya plaklaştırmak işlemi, şarkınızın duyulması için yılların geçmesi anlamına gelir. Bu süreç eserinizin duyulana kadar demode olması anlamına gelir.

Eğer biraz şanslıysanız eseriniz plak dinleyicisi çok küçük bir kitleye ulaşabilir. Müzik marketlere parça yüklemek ise, çok kısa bir süre içerisinde yerli ve yabancı pek çok dijital kullanıcının size bir tık ile ulaşabilmesine olanak tanır. Bu anlamda kısa sürede sesinizi duyurabilmenin en sağlıklı yollarından biri uygulamalar aracılığıyla şarkınızı kitlelerle buluşturmaktır.

Spotify Şarkı Yükleme Nasıl Yapılır?

Bir sanatçı Spotify şarkı yüklemek istediğinde iki farklı şekilde bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. İzlenecek ilk yolda, anlaşma yapmış olduğu plak şirketine bağlı olarak eserini yayınlamaktır. Bu sayede işlemi dolaylı yoldan anlaşmalı olduğu şirket gerçekleştirecek ve dağıtım işlemini üstlenecektir. Müzisyenin Spotify şarkı yüklemek için izleyeceği ikinci yol ise, herhangi bir yapım şirketin ile anlaşması olmayan müzisyenlere dağıtım konusunda destek sağlayan şirketlerle anlaşma sağlamaktır. Bağımsız sanatçılara dağıtım hizmeti veren şirketlerle çalışabilmek için, müzisyenin belli koşulları oluşturması ve şirket ile müzisyen arasında bir anlaşma sağlanması gerekmektedir.

 • Sanatçı dağıtım konusunda destek almak istediği şirkete bu hizmet karşılığında yıllık olarak ücret ödemekle mükelleftir.
 • Şirket tarafından kendisine özel olarak açılan kullanıcı paneli üzerinden, içeriklerine dair analiz yapabilir ve performans takibi sağlayabilir.
 • Spotify, müzisyenin eserinin yayınını yapması karşılığından belli bir ödeme talep edecektir. Bu ödeme yükleme işlemi öncesinde yazılı olarak müzisyene sunulmaktadır.
 • Şirket, müzisyenin Spotify platformuna yüklemiş olduğu şarkı üzerinden belli bir oranda komisyon talep etmektedir.
 • Sanatçı komisyondan geriye kalan bakiyesi ile ilgili olarak dilediği zaman çekim yapma hakkına sahiptir.

Spotify şarkı yüklemek konusu bir anlamda ticaret yapmak amaçlı bir dükkanın yıllık olarak kiralanmasına benzetilebilir. Uygulamaya ilk yüklemenizi yapacağınız zaman belli bir tutarlık ödeme yapmanızın ardından belirlenen süre boyunca uygulamayı dilediğiniz gibi kullanabilir, eserlerinizi sevenlerinizle buluşturabilirsiniz. Uygulamanın çok sayıda kullanıcıya sahip olması, kısa bir süre içerisinde kendinize yeni bir hayran kitlesi kazanmanız konusunda da oldukça etkilidir.

Spotify’ın Anlaşmalı Olduğu Şirketler

Müzik piyasasında çok sayıda yapım şirketi bulunmaktadır. Spotify da günümüzün en güçlü müzik uygulamalarından biri olması nedeniyle bu şirketlerin neredeyse hepsi ile anlaşma sağlamıştır. Özellikle bağımsız şirketler içerisinde pek çok müzisyenin yaygın olarak tercih ettiği, Spotify plak şirketleri ise,

 • Distrokid
 • CD Baby
 • Awal
Müzik Marketlere Şarkı Nasıl Yüklenir? Spotify Şarkı Yükleme

CD Baby bu şirketler içeresinde müzisyenlere en geniş alanı sunan şirkettir. CD Baby’nin müzisyenler için koyduğu tek koşul hizmet bedelinin ödenmesidir. Sonraki süreçte kişiler diledikleri şekilde işlem yapabilme hakkını kazanmış olur.

Distrokid’in alt yapısındaki dizayn ise, kullanıcıların birden fazla isimle yükleme işlemi yapabilmelerine olanak tanımaktadır. Bu ilerleyen süreçlerde hedefleri arasına plak şirketi açmayı alan müzisyenler için oldukça faydalı olan bir özelliktir.

Awal ise, biraz daha profesyonel ve belli bir kitle kazanmış müzisyenlerle çalışmayı tercih eder. Belli bir kitle oluşturamamış, birkaç tutulan parçası bulunmayan müzisyenlerin söz konusu şirket aracılığıyla Spotify’a şarkı yükleme işlemi yapması mümkün olmaz. Bu denetimi, uyguladığı moderasyon tekniği ile gerçekleştirmektedir.

Bu işlemi ücretsiz yapan yayımcılar da var fakat güvenilirliği tartışılır, bu noktada yardımımıza Distrokid  koşuyor. İşin güzel yanı bir çok müzik markete yıllık gerçekten uygun bir ücretle şarkılarınızı yükleyebiliyor, desteklenen paketlerde ise şarkıdan elde edilen gelirin tamamını kendiniz alabiliyorsunuz. Spotify, Apple Music, Deezer, YouTube Music ve dahası! Distrokid ‘e 20$ karşılığında müzik albümlerimizi 1 yıl boyunca sınırsız yükleyebiliyoruz.

Paketlerde yüzde 7 indirim almak isterseniz, buraya tıklayarak promosyon linkine gidin.

Spotify ile ilgili yararlı nasıl yapılır makaleleri ve güncel gelişmeler için Spotify kategorimize göz atmayı unutmayın.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (7)

Popüler Yorumlar
 1. konserbiletleri_avatar
  2 ay önce

  çok işime yaradı teşekkürler

 2. konserbiletleri_avatar

  Çok yardımcı oldunuz teşekkürler

 3. konserbiletleri_avatar
  2 ay önce

  Uzun zamandır Spotify şarkı yükleme konusunu merak ediyordum, faydalı oldu benim için gerçekten

Yapılan Yorumlar
 1. konserbiletleri_avatar
  2 ay önce

  Uzun zamandır Spotify şarkı yükleme konusunu merak ediyordum, faydalı oldu benim için gerçekten

  • konserbiletleri_avatar
   1 ay önce

   Gerçekten merak ettiğim bi konuydu ve arastirmaya üşeniyodum çok teşekkürler çok iyi olmuş harbiden merak ediodum

 2. konserbiletleri_avatar

  Çok yardımcı oldunuz teşekkürler

 3. konserbiletleri_avatar
  2 ay önce

  çok işime yaradı teşekkürler

 4. konserbiletleri_avatar

  çok anlaşılır ve çok güzel,bana çok faydası dokundu.tesekkür ederim<3

 5. konserbiletleri_avatar

  Müzik üreticileri için yararlı olmuş, ben de yakın zamanda müzik üretip platformlarda yayınlayarak içeriklerimi herkesle paylaşmak istiyorum.

 6. konserbiletleri_avatar
  4 hafta önce

  spotify instagram onay tiki için önemli derecede bir yer kaplıyor ben bir kaç tane şarkı yükledim sayenizde onay tiki alırsam tekrar yazacağım teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir