1. Ana Sayfa
 2. Sanat
 3. Sanat Akımları Nelerdir? Dönemler ve Sanat Akımları
Trendlerdeki Yazı

Sanat Akımları Nelerdir? Dönemler ve Sanat Akımları

Sanat akımları nelerdir?

Sanat Akımları 

Sanat akımlarıortaya çıkmış olduğu dönemlere ve bu dönemlerin farklı özelliklerine göre şekil almış olan içeriklerdir. Genel olarak kendilerinden önce ortaya atılmış olan akımlara tepki olarak doğmakta olan içeriklerdir.  

Bir duygunun ve tasarımın dışa vurulma şekline verilen isim olan sanat, bilgilendirmek ve toplumun fikrini değiştirebilmek, farklı fikirlere ışık tutmak için de kullanılmaktadır. Bu nedenle farklı fikirleri savunmakta olan kişilerin var olduğu görülmektedir. Kişilerin fikirlerini anlatmak için kullandıkları birçok yol vardır. Bu yollardan bir tanesi de bu sanat aracılığı ile yapılmış olmasıdır. Toplumun etkileyici bulması ile birlikte kişilerin fikirleri değişmiştir. 

Sanat akımları nelerdir?
Sanat akımları nelerdir?

Dönemler ve Sanat Akımları 

Sanat akımları her dönem için ve her olay için ayrım göstermektedir. Bunun en büyük sebebi olarak, o dönem içerisinde yer alan olayların farklılık göstermesi ve sanatçıların da bu olaylara karşı tepkilerini bu yolla göstermelerine neden olmuştur. Geçmişte yaşanmış olaylar bu sanat akımlarının çeşitlenmesi ve bu yolla anlatılması günümüzde geçmişin izlerini anlatan en büyük eserler olmuştur. 

İlk başlarda yer alan her şeyin bir ölçüye, matematiğe bağlı olarak anlatılması zamanla değişerek daha özgün ve daha farklı şekillere bürünmüştür. Dönemlere ve akımların özelliklerine göre sanat da şekillenmeye başlamıştır. Kimi zaman en şaşalı kimi zaman ise sadelikten yana olmuştur. Bu akımlar şu şekildedir: 

 • Rönesans 
 • Maniyerizm 
 • Barok 
 • Rokoko 
 • Neo Klasizm 
 • Romantizm 
 • Raphael-Öncesi Kardeşliği 
 • Realizm 
 • Empresyonizm 
 • Post Empresyonizm 
 • Fovizm 
 • Dadaizm 
 • Fütürizm 
 • Metafizik Resim 
 • Sürrealizm 
 • Ekspresyonizm 
 • Pop Art 

Rönesans (Klasizm 15. yy – 16. yy.) 

Sanat akımları arasında en çok etkileşim sağlayan akımlardan bir tanesi ise Rönesans’tır. Bu akımın ortaya çıkması Rönesans döneminin başlaması ile gerçekleşmiştir. Roma’nın yeniden doğuşu gibi de adlandırılabilecek olan bu dönemde, insanlar üzerinde kilisenin büyük bir etkisi bulunmaktaydı. Bunun yanı sıra bilim ve sanat da ikinci plana atılmaktaydı. Bu dönemlerde insanlar bilime ve sanata daha fazla yönelmiş ve günümüz Avrupa’sını yaratmışlardır.  

İlk olarak İtalya’da başlamış olan bu akım, kısa zamanda bütün Dünya’ya yayılmıştır. Bu dönemde mitoloji ve din konuları günlük hayattan olabildiğince uzaklaştırılmıştır. Bunun ile beraber de kişilerin görüşleri etkilenmiş ve eserlerinde günlük hayattan daha sıkı bahsetmeye başlamışlardır. Bu dönemde denge ve matematiksel işlemlerin çok önemli olduğu görülmektedir.  

Barok (17. yy – 18. yy) 

Sanat akımları arasında Barok akımı, Rönesans akımına tepki olarak ortaya çıkmış olan bir akımdır. Bu akımın Rönesans akımı içerisinde yer alan denge ve matematik kavramlarına karşı olma isteği ile ortaya çıkmış olduğu görülmektedir. Rönesans akımında yer alan dengenin yanı sıra bu akımda da hareketliliğin esas olduğu görülmektedir.  

Hareketliliğin sağlanmasında ise gölge oyunlarının kullanıldığı ve dairesel kompozisyonlara yer vererek bu amacı sağladıkları görülmektedir. Bu tarz duygusal ve daha gerçekçidir. Bu nedenle kendisinden daha önce gerçekleşmiş olan Maniyerizm akımından ayrılmaktadır.  

Romantizm (19. yy) 

Sanat akımları arasında 19. Yüzyılda ortaya çıkmış olan ilk akımdır. Bu akımda genellikle kişinin kendisi ön planda bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da duygu ve düşüncelerin birinci planda olması görülmektedir. Diğer akımlarda mevcut olan ağırbaşlılık durumu bu akımda yerini daha çok tutku ve hareketliliğe bırakmaktadır. Bu akım sayesinde kişiler haklarını ve düşüncelerini daha özgür bir şekilde aktarmaya başlamaktadır.  

Her akımda olabileceği gibi bu akımda bölgelere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Özellikle Fransız ihtilali sonrasında o bölgede ulusal duyguların yoğun olarak görülmesi eserlerin her birinde ulusal duyguların yansıtılmasına sebep olmuştur. Aşk ve tutkunun yerini ise vatan sevgisi almıştır.  

Realizm (19. yy) 

Sanat akımları arasında yer alan bu akımın sanayileşme ile birlikte gelmekte olduğu görülmüştür. 19. yüzyılın ikinci dönemlerinde başlayan bu akımın, buharlı makinaların icadı, sanayi alanında yapılan yenilikler, endüstriyel alanda gerçekleşmiş olan buluşlar ve gelişmelere bağlı olarak geliştiği görülmektedir. 

Bu dönemde insanlar gerçekleşen yenilikler ile birlikte gerçek dünyaya yönelme göstermişlerdir. Bu dönemde sanatçılar gerçekçi olmayı hedefleyerek bu akımı başlatırlar. Hayatın tozpembe halinden farklı olarak gerçekleri gözler önüne sermeyi amaçlarlar. Bu nedenle tarlada çalışan işçiler, kenar mahalle insanlarını ve işçileri ön olana alarak sanatlarını sürdürmüşlerdir. Bu akım gerçekleri ortaya koymak için oluşturulduğu için Romantizm akımına karşı gerçekleştirilmiş bir akımdır.  

Dadaizm (20. yy başları) 

Sanat akımları içerisinde Birinci Dünya Savaşı sonrasında gerçekleşen hayatın anlatılması durumunda doğan bir akımdır. Bu akımın savaş sonrası yıkıntıları temsil etmek adına duyguların yoğunluğunu belli eden bir akım olduğu görülmektedir. Akımın en büyük amacının parçalayarak ve bölerek tepkilerini yansıtabilmek olduğu görülmektedir.  

Dadaist olan kişilere göre savaşın en büyük sebebinin ulusalcılık olması ve bunun yanı sıra da sömürgecilik olmasıydı. Bu akımı savunan kişilerin öncelikli olarak modern dünyanın yönetilme şekli ile dalga geçmek amacını güttükleri görülmektedir. Bu kişilere göre de dada bir sanat değildir. Bu kişiler sanat ne ise Dadaizm akımının bunun tam tersi olduğunu ve sanata karşı bir akım olduğu görüşünü savunurlar.  

Fütürizm (20. yy) 

Sanat akımları arasında geleceği önemli bulan akımlar arasında yer alanlardan bir tanesidir. Bu akım 20. Yüzyılın başlarında İtalya’da ortaya çıkmıştır. Akımın genel amacı gelecekte olacak olan modernleşme, makineleşme ve bununla beraber oluşacak olan diğer buluşların önemsenmesi gerektiğini savunmaktadırlar.  

Bu kişiler hayatta her şeyin değişmekte olduğunu ve hareketliliğin her zaman var olduğunu savunmuşlardır. Bu kişilerin eserlerinde genellikle boşlukta yer değiştiren ve havada asılı duran ürünlerin yer verdikleri görülmektedir. Bu akımda sanatçıların önemsedikleri en büyük olgunun özgünlük olduğu görülmektedir. Bu sanatılar bu akım içerisinde taklitçiliğin ve taklit eserlerin asla kabulünün olmadığını vurgulamıştır.  

Sanat akımları gibi konularda daha fazla yazıya ulaşmak için Sanat kategorimize bakabilirsiniz.

Kaynaklar:

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (9)

Popüler Yorumlar
 1. konserbiletleri_avatar
  4 ay önce

  Çok güzel bir yazı minnettarım

 2. konserbiletleri_avatar

  Elinize sağlık güzel bir makale olmuş 👏👏

 3. konserbiletleri_avatar

  Kişilerin fikirlerini anlatmak için kullandıkları birçok yol vardır. Bu yollardan bir tanesi de bu sanat aracılığı ile yapılmış olmasıdır.

Yapılan Yorumlar
 1. konserbiletleri_avatar
  4 ay önce

  Uzun süredir bu konu hakkında kaynak arıyordum. Nihayet aradığımı buldum. Çok düzenli yazmışsınız ellerinize sağlık.

 2. konserbiletleri_avatar
  4 ay önce

  Ya böyle siteler çok az ve bu site cidden işini çok iyi yapıyor. İnşallah daha iyi yerlere gelirsiniz….

 3. konserbiletleri_avatar

  Kişilerin fikirlerini anlatmak için kullandıkları birçok yol vardır. Bu yollardan bir tanesi de bu sanat aracılığı ile yapılmış olmasıdır.

 4. konserbiletleri_avatar
  4 ay önce

  Sanat akımları hakkında her hangi bir bilgim yokken burası ile karşılaştım gayet net ve açıklayıcı olmuş. Sıfırdan başlayarak baya bir bilgi edindiğimi düşünüyorum

 5. konserbiletleri_avatar

  Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Sitenizi takipteyim. Yeni bilgiler dört gözle bekliyorum.

 6. konserbiletleri_avatar
  4 ay önce

  ödevim için lazımdı çok teşekkür ederim bilgilendirici ve doyurucu olmuş. başarılarınızın devamını dilerim

 7. konserbiletleri_avatar

  Elinize sağlık güzel bir makale olmuş 👏👏

 8. konserbiletleri_avatar
  4 ay önce

  Çok güzel bir yazı minnettarım

 9. konserbiletleri_avatar

  Emeğinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir