İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hikayeler
 3. Fly Forever Hikayesi – Ümit Yılbar Anısına
Trendlerdeki Yazı

Fly Forever Hikayesi – Ümit Yılbar Anısına

Fly Forever Hikayesi. Bugün, şarkıların hikayesi kategorisinde popüler metal gruplarından biri olan Pentagram grubunun, 1993 yılında şehit olan üyesi Ümit Yılbar adına bestelenen “Fly Forever” şarkısının hikayesine değineceğiz.

Fly Forever

Pentagram Grubuna Değinelim

Fly Forever Hikayesine değinmeye başlamadan önce biraz Pentagram grubuna değinmekte fayda var. Pentagram ya da Türkiye dışında tanınan adıyla Mezarkabul kuruculuğunu Cenk Ünnü ve Hakan Utangaç’ın yaptığı Türkiye menşeili bir heavy-metal grubudur. Pentagram grubunun icra etmekte oldukları metal türü dönem dönem büyük ve köklü değişimlere uğramıştır.

Pentagram – Fly Forever

Türkiye’de en çok tanınan heavy-metal gruplarından birisi olan Pentagram grubu bugüne kadar 7 tane stüdyo albümüne ek olarak 4 tane de konser albümü yayımladı. Pentagram grubu, 1997 yılında yayımladıklarrı Anatolia(Anadolu) albümlerinin yüz binin üzerinde satması neticesinde yurt dışında da ilgileri çekmeye başladı. Almanya ve Danimarka’da da konserler vererek ününü arttırdı. Pentagram grubunun gerçekleştirmiş olduğu konserlerin çoğu kapalı gişe olmuştur.

Şarkının Adandığı Ümit Yılbar’ı Tanıyalım

Ümit Yılbar, 1966 yılında doğmuş, küçük yaşlardan itibaren gitar ve müzikle harmanlanmış, Türkiye’de toplumun batı müziği/metal müzik dinleyen ve icra edenlere, uzun saçlı erkeklere sarf ettikleri kaba ve kırıcı ithamlara rağmen yoluna aldırış etmeden devam etmiş birisi. Uzun saçlı büyük usta sevgili Barış Manço da kendi özgürlüğünü savunarak (ilgili video) insanlar arasındaki sevgi ve saygıyı yok eden algıların azalmasında örnek bir kişilik olmuştur kendisi.

Ümit Yılbar aynı zamanda, Athena grubundan, Gökhan ve Hakan Özoğuz’un da gitar hocasıydı. Bunun yanında disk atma dalında milli atletti. Sonrasında ise, Pentagram grubundan ayrılmayı tercih ederek askere gitti.

Fly Forever Hikayesi
Fly Forever Hikayesi

Askerliğini Siirt ilinde asteğmen komando olarak yapmaktaydı Ümit, terhisine ise çok az bir vakit kalmıştı. Askerden döndükten sonra müziğine kaldığı yerden devam etmek istiyordu. Ne yazık ki, 25 Eylül 1993 tarihinde henüz 26 yaşındayken terör örgütü arasında çıkan çatışmada şehit oldu. Şehit olmadan birkaç ay önce defterine şu satırları yazmıştı;

Bilmiyordum dağların bu kadar dik olduğunu
Bilmiyordum gecelerin bu kadar uzun olduğunu
Bilmiyordum zamanın bu kadar yavaş geçtiğini
Ama biliyordum içimdeki vatan sevgisini
Biliyordum içimdeki aşkı.

Kanımı istersin toprağım
Yoksa cesedimi mi
Yeter ki sen susa
Suyun olurum senin

Tasmasından bağlanmış çılgın köpek gibiyim
Salıvermiyorlar ki gideyim
Bilmiyorlar mı ki ben TÜRK evladıyım
Bırakın ben ölmeye gideyim

Ben koymuşum bu yola baş
İsterse düşsün kafama taş
Vazgeçmem bu yoldan arkadaş
Gelsin yedi düvel ezerim hepsini

Ümit Yılbar
14.05.1993
Bağgöze/SİİRT

Vatan Sevgisi Kalptedir İçten Gelir

Vatan sevgisini çeşitli kalıplara sokanların tezlerini de çürütmüştür kendisi. İnsanın nasıl gözüktüğünün değil, hangi müziği sevdiğinin değil, en temelinde nasıl bir insan olduğudur aslolan.

Ruhun Şad Olsun Ümit Yılbar.

Athena “One Last Breath” Albümünü Adadı

Athena grubu, 25 Eylül 1993 yılında şehit olan müzik hocalarına 1993 yılında yayımladıkları “One Last Breath” albümünü adadılar..

Athena - One Last Breath
Athena – One Last Breath

“Bu kaset 25.09.1993 tarihinde aramızdan ayrılan değerli hocamız Ümit Yılbar’a adanmıştır..”

Son Sözler

İşte Fly Forever Hikayesi bu şekilde gelişmiş. Her satırında alınacak bir ders var. Athena tarafından adanan One Last Breath albümüne buradan, Pentagram’ın kendisine adadığı Fly Forever şarkısına ise buradan ulaşabilirsiniz. Bu vesileyle biz de Ümit Yılbar’ı saygıyla anıyoruz.

Daha fazla şarkı hikayesine ulaşmak için hikayeler kategorimize bakabilirsiniz.

Yazı Kaynakları
Onedio
Listelist
WikiPedia

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. konserbiletleri_avatar

  Elinize sağlık, çizginizi bozmadan devam etmeniz dileğiyle 😊💖

 2. konserbiletleri_avatar

  cok güzell

 3. konserbiletleri_avatar
  3 ay önce

  Cok guzel bi yazi olmus elinize saglik ama beni gece gece üzdünüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir