İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hikayeler
  3. Denek Hayatım | 2004 Hızlı Tren Kazası
Trendlerdeki Yazı

Denek Hayatım | 2004 Hızlı Tren Kazası

Sakin – Denek Hayatım

Şarkıların hikayeleri serisinden tüm okurlara merhaba. Bugün işleyeceğimiz konu kurulduğu 1999 yılından itibaren enfes parçalar üreten, dinleyenlerinin tekrar başa sardığı şarkı ve cover yaptıkları parçalarla tanıdığımız ve benim de çok sevdiğim Rock gruplarından olan Sakin grubunun, talihsiz bir şekilde 22 Temmuz 2004 tarihinde Pamukova’da raylardan çıkarak devrilen hızlı tren kazası sonucunda hayatını kaybeden 41 vatandaşa hitaben besteledikleri dinledikçe kendinizi olay anında hissettiğiniz “Denek Hayatım” parçası olacak. Şimdi biraz detaylara inelim.

Kaza Bilgileri

Kazanın Gerçekleştiği Konum: Pamukova, SAKARYA

Kaza Tarihi: 22 Temmuz 2004

Kaza Sonucu Toplam Ölüm Sayısı: 41

Kaza Sonucu Toplam Yaralı Sayısı: 89

Trendeki Toplam Yolcu sayısı: 234

Kaza Hakkında

Pamukova Tren Kazası, 22 Temmuz, 2004 tarihinde Sakarya ilinin Pamukova ilçesinde gerçekleşen tren kazasıdır. Ankara-İstanbul mevkii arasında hızlandırılmış tren seferini sürdüren “Yakup Kadri Karaosmanoğlu” isimli tren aşırı hızlanmadan dolayı raydan çıkarak, toplam 234 yolcudan 41 kişinin ölümüne, 89 kişinin de yaralanmasına sebep olmuştur. Bu kaza, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) nezdinde devam etmekte olan özelleştirilme döneminde ve yeni hayata geçirilmeye başlanan “hızlı tren” projesinin ilk adımı sırasında gerçekleşmiş olup, yolcu sayısı bakımından en yoğun hat olan Ankara-İstanbul tren hattı arasında hızlandırılmış tren uygulamasına yeterli olmayan altyapıya rağmen acele ile yapılan ani geçiş dolayısıyla gerçekleşmiş olan kaza sonrasında kamuoyu kazaya tepki göstermiştir.

Sakin Ne Dedi

Grubun vokali Onur Özdemir, Milliyet‘e 2008’de verdiği röportajda şunlara değindi;

Sakin Grubu Vokali, Onur Özdemir: Pamukova kazasının hikayesi “Denek Hayatım” isimli şarkımızda anlattığımız tema. Ama o şarkıda asıl anlattığımız şey, tren kazasının çok daha ötesinde, genel manada bu ülkede denek olarak kullanılmakta olan birçok mecra olduğu. Biraz sorgulayıp baktığınızda aslında hiç de normal olmayan ama normal olduğu kabul ettirilmiş ve normalleştirilmiş ve denek yerine konduğunun belli olduğu hayat formlarına da değinmekte bu şarkı. Şarkının klibi de iki haftaya kadar çıkmış olacak. 22 Temmuz bu tren kazasının dördüncü yıldönümü ve 26 Temmuz’da bununla ilgili bir konser vereceğiz. 

Kaynak: Milliyet, 2008

Sakin Grubu Hakkında

1999 yılında Onur Özdemir ve Özdemir Dereli tarafından Ankara’ da kuruldu.

11 parçadan oluşan Hayat albümünün tüm şarkılarının söz ve besteleri Sakin’e ait olmasıyla birlikte kayıtlarda gruba “Kerem Kabadayı” eşlik etmiştir. Hayat albümünde bulunan bu 6 şarkıya klip çeken Sakin grubu özellikle hızlı tren kazasına hitaben yayımladığı “Denek Hayatım” parçasının ardından büyük ilgi ve beğeni topladı. 2011’de vizyona girmiş olan “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” filmi için, film müziklerini hazırladı. Aynı yılın Şubat ayında (5 Şubat 2011, Bronx Pi Sahne) verdikleri konserin ardından müzikal faaliyetlerine -ne yazık ki- son verdi.

Kaynak: WikiPedia, 2008

Çalıştıkları Plak Şirketi: RAKUN

Müzik Hayatlarına Başladıkları Şehir: ANKARA, 1999

Yayımladıkları Albümler: HAYAT

Bu şarkı gibi, hikayesi olan şarkıları yayınladığımız, sadece söz ve müzikten oluşmayan beraberinde onca duyguya eşil eden şarkıların hikayelerine ulaşmak için Hikayeler kategorimize bakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. konserbiletleri_avatar

    Elinize sağlık sizin sayenizde bilgilermize bilgi katıyoruz 👏👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir